Comuna Orodel Judetul Dolj

MA VIZITATI , DECI EXIST !!!

Prima scoalä în Orodel

Scris de cbalm in iulie - 12 - 2010

Prima şcoală de pe teritoriul comunei Orodel a fost înfiinţată în anul 1874, în satul Cornu. În 1880, ia fiinţă o şcoală şi in satul Orodel(u). În celelalte trei sate componente ale comunei Orodel(u) localuri proprii de şcoală au fost construite mult mai tărziu, abia după anul 1900. La Călugărei, primul local de şcoală a fost zidit in anul 1924, iar in satul Tei(u), în anul 1932. În cătunul Bechet, şcoala a fost construită în anul 1952. Aceasta însă nu înseamnă că în aceste localităţi, tainele învăţăturii au rămas necunoscute până la datele amintite, deoarece chiar în celelelte două sate Cornu şi Orodel, învăţământul a fost prezent înaintea construirii localurilor de şcoală. El s-a desfăşurat sub îndrumare preoţilor şi a dascălilor, fie într-o cămăruţă din incinta bisericii , cum a fost cazul satelor Corn(u) si Orodel(u), fie într-o casă particulară a unui locuitor mai înstărit (satul Călugărei).

 Scoala Generala Orodel

tel: 0251 367 584

13 Comentarii la articolul “Prima scoalä în Orodel”

 1. cbalm spune:

  „Iovan r” , nu sunt permise injuriile, nici publicarea in numele altor persoane. Asta nu este o pagina de scandal, nici nu are culoare politica. Cititi aici: http://orodel.ro/2010/08/22/declaratie-de-principii/

 2. Iovan r spune:

  Primaul are doua microbuze de scoala si baga decat unul >Domnule primar nu fiti $%&/

 3. baby spune:

  Super si ideea ta cristi!Calculatoor,telefon,daaaa!

 4. bscristi spune:

  Eu ma gandeam la ceva pe plan local mai restrans si premiile sa fie de exemplu un calculator , un telefon. Dar nu stiu daca este in conformitate cu legislatia in vigoare

 5. cbalm spune:

  Ideea cu excursia nu este partea cea mai dificila, nu uitati unde ma aflu eu. Oricum, odata pusa in discutie tema sper sa mai auzim idei. Este clar ca trebuie sa dam o mana de ajutor acolo si incepand prin a ajuta pe cei mai tineri sper sa fie cel mai bun pas. Ramane de vazut numarul si buna dispozitie a celor care ar trebui sa fie viitorii nostrii colaboratori.

 6. baby spune:

  Cristi,ideea este buna!dar…exista un dar!daca nu-i motivezi cu ceva nu vor participa!exemplu ,daca se castiga concursul ,acei elevi trebuie premiati cu 😮 excursie, cadouri,etc!iar pt doamnele profesoare trebuie sa li se dea o diploma sau adeverinta ca indrumator!nu stiu daca ma intelegeti!dar in dolj putem participa la cat mai multe concursuri,dar care nu se ia in considerare de catre ISJDJ(Inspectoratul scolar judetean)doar cele avizate de dumnealor!Sau va dau eu alta idee!La toamna cand se incepe scoala ,atunci se pot face parteneriate cu diverse scoli,institutii,etc!si aici trebuie implicati elevii,pt a castiga si a fi recompensati cu ceva!Exemplu,nepotul meu este in clasa a XII-a si de cand a intrat la liceu,diriginta s-a implicat in ff multe parteneriate cu elevii ,au castigat multe concursuri,iar recompensa a fost „o saptamana de tabara”in fiecare vacanta la munte si la mare!Dar acum revin la ce spunea si Liviu,ne trebuiesc bani,multi bani!Sa speram ca totusi reusim sa facem ceva!Multa bafta!

 7. bscristi spune:

  sa facem ceva ca si asa ne scot ochii ca nu promovam imaginea pozitiva a comunei . multumesc tuturor colaboratorilor si ii asteptam alaturi de noi in acest proiect

 8. cbalm spune:

  Tocmai de asta si voiam sa colaboram cu reprezentanti ai scolii sa vedem daca putem ajuta pe cei mai dotati dinte elevii nostri din sat, mai ales fara posibilitati. Eu am luat legatura cu persoane care cunosc legea pentru deschiderea unui cont de ajutor pentru comuna noastra, tip ONG. Cand voi avea mai multe detalii vi le comunic. Incet, incet o sa incepem sa facem primii pasi, doar ne apropiem de varsta de un an, nu ?

 9. bscristi spune:

  salutare, mi-a venit o idee, hai sa punem mana de la mana sa organizam un concurs in scoala ,la o materie mate,romana . ce ziceti sunteti deacord ? astept propuneri

 10. baby spune:

  O sa incerc sa vb cu Doamna Contabil de la scoala sa vad daca doreste sa intre si sa spuna cate ceva!Pe Doamna Director nu o cunosc!

 11. cbalm spune:

  Este buna ideea pentru a publica detalii din anii trecuti, insa eu ceream colaborarea si a celor care azi lucreaza in scoala noastra daca doresc sa faca publice detalii despre numarul de copii inscrisi, proiecte, organigrama, realizari, probleme cu care se confrunta, orice alte informatii…

 12. baby spune:

  Da,interesanta tema!Dar cred ca nu intra nimeni sa ne spuna ceva,ar trebui noi sa cercetam,sa mergem la invatatorii (care mai sunt in viata)satului ,cei care au predat ani de zile(ex sotii Voinea),sa ne de-a mai multe detalii!

 13. cbalm spune:

  Mi-ar face deosebita placere sa putem publica mai multa informatie despre scoala (scolile) din Orodel, dar inca nu am reusit ca reprezentanti ai acestor institutii din comuna noastra sa colaboreze cu noi. Îi invit calduros ca, daca le face placere, sa participe cu toata increderea la elaborarea si publicarea de articole si informatii (fotografii, date, nume,etc.) despre scolile din satele comunei. Multumiri anticipate.

Lasa un comentariu